Alice Munro: Za kogo ty się uważasz?

Za kogo tyAlice Munro: „Za kogo ty się uważasz?”, tłumaczenie: Elżbieta Zychowicz, Wydawnictwo W. A. B., 2012.

„Za kogo ty się uważasz?” – w głowie Rose rozbrzmiewa to pytanie w różnych tonacjach i kontekstach. Karmi nim bohaterkę macocha, sąsiedzi, nauczycielka, koleżanki. Pytający nie spodziewają się odpowiedzi.  Celem jest przywołanie dziewczynki, nastolatki, kobiety do porządku. Ustawić ją w szeregu, żeby nie wybijała się ze swoimi ambicjami. Chcą ją upokorzyć. Pytanie jest przejawem przemocy.

Rose to dziewczyna z kanadyjskiej, pogrążonej w kryzysie prowincji; pełna kompleksów, pracowita i ambitna. Dziewczyna, której udaje się zdobyć stypendium i rozpocząć studia, wyjść za mąż za dobrze sytuowanego przedstawiciela klasy średniej. Ma piękny dom, dziecko, jest dobrze wykształcona, inteligenta i ma kompleksy. Nie potrafi odciąć się od swego pochodzenia. Jest mieszanką poczucia wstydu ze swojego prowincjonalizmu i wyższości z powodu tego, co udało jej się osiągnąć. Piramida emocji bohaterki sprawia, że ta nie potrafi się odnaleźć. Cały czas pragnie być doceniona, szukając akceptacji tak we własnych oczach, jak i cudzych. Dramaty Rose towarzyszą jej relacjom z bliskimi czy to z macochą, czy z przyjaciółmi, z mężem, kochankami, córką i ze samą sobą. Każdy dramat to osobna historia, która przeplata się z losami Rose.

Alice Munro prowadzi nas przez ograniczenia, jakich doświadcza kobieta i z czym się zmaga w rolach społecznych narzucanych przez prawo, zwyczaj, tradycję. Zwraca uwagę na niższą pozycję kobiet w hierarchii społecznej. Ograniczenia, które sprawiają, że równie ambitna, pracowita i dobrze wykształcona wciąż nie jest równa mężczyznom.

Książka została wydana po raz pierwszy w 1978 jako zbiór 10 miniatur, które razem stanowią zamkniętą całość. Całość różnych okresów życia Rose.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *