Julian Barnes 'Papuga Flauberta’

papuga-flauberta-b-iext7867363Julian Barnes: „Papuga Flauberta”, tłum. Adam Szymanowski, Świat Książki, Warszawa 2011.

Jak zrozumieć życie drugiego człowieka? Ba, jak pojąć własne? Z takimi pytaniami zmagamy się, czytając „Papugę Flauberta” Juliana Barnesa i – oczywiście – zostajemy z nimi bez odpowiedzi. Bowiem która opowieść o człowieku jest tą prawdziwą?

Lekarz Geoffrey Braithwaite, wielbiciel talentu Gustawa Flauberta, zamierza napisać biografię autora „Pani Bovary”. Historie panów przeplatają się w poszukiwaniu prawdy o człowieku, ale i prawdy o literaturze i pasji. Niepostrzeżenie jednak sama biografia schodzi na drugi plan, ustępując miejsca procesowi zadawania coraz to nowych pytań i oglądania świata z różnych perspektyw. Słowem: ważna staje się wędrówka.

Tytułowa papuga to wypchany ptak, który stał na biurku Flauberta, wystawiany na raz w dwóch różnych muzeach. Więc która z nich jest prawdziwa? Braithwaite stara się ten fakt ustalić, choć – jak sam wie – jest to w zasadzie niewykonalne. Tak jak nie sposób znaleźć jednego jedynego Flauberta. Są jednocześnie: syn, wuj, kochanek, pisarz, konkretnie autor „Pani Bovary”, ale też epileptyk, podróżnik itp. Nie ma jednego Gustawa, są różne jego postacie, czy nawet role. To sam dotyczy każdego z nas.

 

 


Opublikowano

w

,

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *