Piąta Władza The Fifth Estate

the-fifth-estate-review-9W końcu obejrzałam  „The Fifth Estate” i choć wiele (większość) recenzji mówi: nuda i nieudane kasowe przedsięwzięcie, to ja się na filmie nie zawiodłam, a wręcz przeciwnie z zainteresowaniem obejrzałam wyreżyserowaną przez Billa Condona opowieść o powstaniu witryny WikiLeaks, jej twórcy Julianie Assange’u (którego zagrał znany szerokiej publiczności z roli Sherlocka Benedict Cumberbatch) i jego współpracowniku, ówczesnym przyjacielu, Danielu Domscheit – Bergu (w tej roli  Daniel Brühl, znany z filmu „Good Bye, Lenin!”). Skrypt do „The Fifth Estate” napisał Josh Singer (autor między innymi serialu „West Wing”) oparłszy go o książkę Berga, którą Assange uznał za niewiarygodną i kłamliwą. O samym scenariuszu  wypowiadał się równie krytycznie. Uważał, że nie ukazuje on prawdziwej historii powstania WikiLeaks, jak i dylematów związanych z publikacjami dostarczonych witrynie przez anonimowe źródła materiałów, a ponadto przedstawia jego samego w niekorzystnym świetle. Odmówił też spotkania z odtwórcą głównej roli, nie chcąc być z nim identyfikowanym.

assange-fifth-estate-wikileaks-condemn.siKim jest Julian Assange? Condon przedstawia bohatera jako wybitnego aktywistę i hakera, ale też pozbawionego skrupułów  manipulatora; co na marginesie jest spójne z przekonaniem  Christophera Hitchensa:   „The WikiLeaks founder is an unscrupulous megalomaniac with a political agenda”.

(Źródło: Slate Magazine)

Kluczowe w narracji filmu jest pytanie, czy i jak ujawniać zdobyte informacje oraz czy informacja przynależy jednostkom jako prawo człowieka, i czy jako obywatele możemy godzić się na zatajanie jej przed nami w imię tak zwanego wyższego dobra? I oczywiście, choć trudno dziś nie wiedzieć kim jest Assange i czym jest WikiLeaks, warto zobaczyć jak pewien zapaleniec postanowił zmienić świat.

Ciekawa rozmowa Assange’a, Slavoja Žižka i Davida Horowitza http://www.youtube.com/watch?v=PM0I5k50XsY

02/07/2011 – Frontline Club Exclusive: Julian Assange in conversation with Slavoj Žižek moderated by Democracy Now!’s Amy Goodman:

http://youtu.be/j1Xm08uTSDQ

 


Opublikowano

w

, ,

przez

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *